054-459-2617talmania@gmail.com

ס ו כ ר ת

טיפול בסוכרת דרך רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה- עבודת עיסוי ספציפית על כפות הרגלים בצורות שונות ועל אזורים שונים, יכולה לשפר ולהיטיב את בריאות החולה בסוכרת בצורה משמעותית! אחת ההפרעות של חולי סוכרת היא זרימת דם לקויה לאזורים הפריפריאליים – קצוות הגוף. רפלקסולוגיה עובדת על הזרמת דם והנעת הדם מכפות הרגליים הסוכרתיות לכל הגוף, שחרור אנדורפינים במוח, והנעה במערכות שונות לאורך כל הגוף. הסדרת זרימת הדם עוזרת לזרז החלמת פצעים, הפחתת כאבים בכפות הרגליים, עזרה במניעת נמקים, ואף שיפור במצב הרוח.
מומלץ לבצע בדיקת סוכר לפני הטיפול ובתום הטיפול הרפלקסולוגי! בספרות המקצועית קיימים מחקרים של טיפולי רפלקסולוגיה לחולי סוכרת המראים כי לאורך טווח ישנה ירידה במדדי הסוכר בדם.

בטיפול הרפלקסולוגי לחולי סוכרת יש חשיבות גבוהה לעבודה דרך כפות הרגליים על איברים בגוף האחראים על עליית הסוכר בדם ועל מספר מערכות בגוף הדורשות חיזוק:
מערכת העיכול: בעיקר ובמיוחד יש חשיבות בעבודה הרפלקסולוגית בהתמקדות באזור הלבלב במחלת הסכרת. מעניין לראות כל פעם מחדש מטופלים עם סוכרת אשר מרגישים מייד תחושה שונה, כאשר אני עובדת על אזור הלבלב בכף רגלם. תחושה שמתבטאת לעיתים בכאב עמום ומקומי, ובדרך כלל תחושה בה אותו אזור (המייצג את הלבלב בכף הרגל עפ"י הרפלקסולוגיה) כאילו מבקש שימשיכו לגעת בו, שילחצו עליו. הגוף מגיב מיידית לתחושת העומס של פעולת הלבלב.
אזורים עצביים בגוף המשתקפים ברפלקסולוגיה בכפות הרגליים: "סולר פלקסוס"- (solar Plexus) מקלעת עצבים ראשית אשר הנעה שלה יוצרת עבודת הרגעה למערכת העצבים והרגעה כללית רגשית. עצבי העיניים – נקודות רגישות לחולי סוכרת ועל כן יש לשים עליהן דגש בטיפולי רפלקסולוגיה בסוכרת. המטרה בכל הנקודות הללו היא להניע, להזרים, וליצור תנועה המתבטאת בצורה נקודתית בכף הרגל- אך שולחת את המסר שלה דרך מחזור הדם והלימפה לאזורים הייעודיים בגוף.
מערכת השתן והכליות: הדגש בטיפול הרפלקסולוגי יהיה בעבודה על חיזוק הכליות, בלוטת יותרת הכליה ומערכת השתן. לכליות תפקידים חשובים בשמירה על איזון לחץ הדם, הסוכרים בגוף, ושמירה על שיווי משקל של מינרלים, הורמונים ומלחים בגוף. על כן העבודה על מערכת הכליות והשתן בטיפול הרפלקסולוגי היא מכרעת. מטרתה להזרים דם אל איברים האלו, להניעם וליצור תנועה לאזור.
המערכת האנדוקרינית: ההורמונים האחראים על חילוף החומרים בגוף.
צרבות - בעבודה הרפלקסולוגית מומלץ לעבוד גם על אזור הוושט, על מנת להקל את הצרבות- תופעה שכיחה בסוכרת. בזמן הטיפול הרפלקסולוגי בדרך כלל מדווחים מטופלים (הסובלים מצרבת) על רגישות מקומית בכף הרגל באזורי הרפלקס הקשורים לכך. האזורים הרלוונטיים בטיפול: קיבה, תריסריון, מסתם הקרדיה המחבר בין הקיבה לוושט- ודורש דרך הטיפול הרפלקסולוגי עבודת חיזוק כמעין "סגירה" של המסתם הנוטה להיות רופף בצרבות.
נוירופתיה סוכרתית: הטיפול הרפלקסולוגי יכול לשמש כעזרה למניעת נוירופתיה סוכרתית- פגיעה בעצבים ההיקפיים, מתבטאת בעיקר בהפרעות תחושה בידיים ובכפות הרגליים. המאפיין זאת: נמלול, הירדמויות, תחושות חום – קור, צריבה, ירידה בתחושה. לכן הטיפול הרפלקסולוגי המשמש גם כהמרצה כללית לכפות הרגליים – מצוין לחולי סכרת. הרפלקסולוגיה- עבודה על כפות הרגליים ובמידת הצורך גם על כפות הידיים – יוצרת הנעה והזרמת דם לפריפריה – אל האזורים המרוחקים ממרכז הגוף, והנעת מערכות שונות בגוף.
בהתאם לצורך ובהתאמה אישית לכל מטופל יש להוסיף עבודה על הנקודות הספציפיות שלו: חיזוק מערכת החיסון, עבודה על הגפיים או לדוגמא טריגר פינגר (אצבע הדק, תופעה נפוצה בסכרת)- בה נעשית עבודת עיסוי רפלקסולוגית על כפות הידיים עצמן בעזרת שמן אנטי דלקתי טבעי.
מעבר לטיפול הרפלקסולוגי מומלץ ביותר לשמן את כפות הרגליים במשחה לרגליים סוכרתיות, על מנת שלא יסדקו ויפצעו. זוהי הזדמנות טובה "להזין" את כפות הרגליים בחומרים איכותיים וטבעיים התורמים גם הם להמרצת הדם, מניעת פצעים וריכוך העור.

לסיכום, רפלקסולוגיה לסוכרת יכולה לשפר משמעותית את בריאות החולה, הרגשתו, שיפור זרימת הדם למערכות השונות בגוף ולקצוותיו וזירוז החלמת פצעים. נוסף לכך הטיפול הרפלקסולוגי מצטיין כטיפול מרגיע, יתרון חשוב ביותר למטופלי סוכרת, כיוון שלחץ ומתח מחמירים את תופעות הסוכרת.
הרפלקסולוגיה יכולה לעזור גם בסימפטומים ובסיבוכים נוספים של מחלת הסוכרת כמו צרבות, נורופתיה, כאבים בכפות הרגליים והידיים, תחושת שריפה ונמלול ואף עזרה במניעת נמקים. הטיפולים הרפלקסולוגים גם מאפשרים לחולה לקחת את האחראיות לידיו ולשפר את בריאותו ואף למנוע התדרדרות במצבו הבריאותי. כמובן שהטיפולים הרפלקסולוגים מתבצעים בהמשך ובהשלמה לטיפול הרפואי הקונבנציונאלי ואינם מהווים בשום אופן תחליף להם.

רוצים להרגיש טוב יותר? התקשרו אלי 054-459-2617

לשאלות נוספות: