054-459-2617talmania@gmail.com

ה ר י ו ן

ו ל א ח ר

ל י ד ה

preg1

עיסוי בהריון

עיסוי לנשים הרות שונה מהעיסוי הכללי המוכר, מכיוון שהוא מתחשב בשינויים שעובר הגוף בזמן ההיריון: שינויים מבניים, הורמונאליים, בצקות, שינוי במערכת הנשימה, לחץ דם ועוד.
העיסוי לנשים הרות מומלץ מאוד להתמודדות בצורה קלה ונעימה יותר עם השינויים שגוף האישה עובר. יחד עם זאת ישנן נקודות בגוף שלא מומלץ ואף אסור לגעת בהן בזמן העיסוי, חלק מהנקודות הללו משתנות בהתאם לשלב ההיריון. בהתאם לכך העיסוי משתנה בשלבים השונים שלו. במשך תשעה חודשים גוף האישה משתנה ובונה עצמו. גוף האישה בזמן ההריון עובר שינויים מבניים ושלידיים רבים המשפיעים על היציבה, המפרקים, ותחושות שונות בגוף.
מניסיוני למדתי כי מומלץ ליצור טיפול משולב המכיל בתוכו שלוש צורות טיפול: שילוב של עיסוי לנשים בהריון יחד עם רפלקסולוגיה- עיסוי על כפות הרגליים ובתוספת שמנים ארומתרפיים המתאימים בשלבים שונים בהריון. כך טיפול משולב של עיסוי, רפלקסולוגיה ושילוב תמציות צמחים אורגניות יוצר לאישה ההרה תחושת רגיעה מושלמת שאף עובדת טוב יותר על הסימפטומים מעיסוי קלאסי לנשים הרות.

לאילו תופעות מיועד העיסוי לנשים הרות?

  • שחרור כאבי גב– כמחצית מהנשים ההרות סובלות מכאבי גב במיוחד מהחודש החמישי ועד סוף ההריון. שינויים ביציבה תורמים רבות לכאבי הגב- עם גדילת העובר והרחם, עובר הגוף שינויים שמביאים למערכת פיצויים בכל חלקי הגוף. נוצר פיצוי בו המשקל עובר קדימה ומתעמקת הקשת בגב התחתון , הצוואר והראש נוטים קדימה והקשת הצווארית מעמיקה. מכאן נוצר מתח בעורף, בכתפיים ובשכמות. למעשה, כל הצד האחורי של הגוף מתאמץ ואוסף נקודות מתח. העיסוי לנשים הרות עוזר להפיג מתח בגב העליון ובצוואר, ומקל על כאבי גב תחתון.
  • עידוד שינה נינוחה – מטופלות העוברות עיסוי נשים הרות מדווחות על שינה טובה וחזקה יותר. נתקלתי גם בנשים בחודש תשיעי שדווחו לי שישנו שנת לילה רצופה לאחר הטיפול!
    הורדת בצקות והקלה על רגליים כואבות – העיסוי לנשים הרות מסייע מאוד בחילוף חומרים ברקמות. על מנת לספק את צרכי העובר וכתוצאה מעלייה בהורמונים בזמן ההריון – גדל נפח הדם וגדלה כמות נוזלי הלימפה. מצב זה יכול לגרום לבצקת שמתבטאת לרוב באגירת נוזלים בגפיים התחתונות. העיסוי עוזר למערכת הלימפטית בכך שפותח כלי דם קטנים (קפילרות) של מערכת הלימפה לקליטה נוספת של חמצן וחומרים מזינים. למעשה העיסוי לנשים בהריון מעודד את מערכת הלימפה לתפקד בצורה טובה יותר על ידי ניקוז חומרי פסולת ועידוד יצירת נוזל לימפה חדש. כתוצאה מכך ביכולתו של העיסוי להוריד בצקות ובכך להקל על תחושת הכובד ואף לסייע במניעת רעלת הריון.
  • עוזר במניעת ורידים ברגליים- העיסוי מעודד את זרימת הדם ובכך תפקוד מחזור הדם בגוף משתפר. העיסוי לנשים בהריון מעודד הובלת חמצן והזנה מהדם אל הרקמות וניקוז חומרי פסולת מהרקמות לדם ולמערכת ההפרשה. בכך העיסוי עוזר למנוע יציאת ורידים ברגליים ועוזר במצבים של נטייה ללחץ דם גבוה. על הדרך העידוד של הובלה טובה יותר של חמצן בחזרה אל הלב- מתקיים יתרון נוסף- טיפול גם בעייפות.
    הרגעת מתח נפשי- העיסוי לנשים בהריון יוצר תחושה של רגיעה והרפיה, העיסוי מעודד את הרגעת מערכת העצבים וירידה ברמת הקורטיזול- ההורמון הקשור למתח. בכך שהעיסוי מוריד את רמת המתח ויוצר רגיעה עמוקה יש ביכולתו לעזור בקשיי הירדמות ושינה, מצבים השכיחים בהריון.
  • פתיחת נשימה- בעזרת עיסוי בזמן ההיריון משתחרר מתח מבית החזה. בהריון קיימת הנטייה לכבדות וקושי בנשימה. הנשימה הרדודה בבית החזה העליון מתרחשת כתוצאה מגדילת הרחם, אשר דוחק בסרעפת לכיוון החלק העליון של החזה. על ידי עבודת עיסוי על בית החזה מלפנים ומאחור ניתן לשחרר מהלחץ המוכר. שחרור נקודות מתח בשרירי בית החזה יוצר מקום גדול יותר לכניסת אוויר ומאפשר נשימה ותנועתיות באזור בצורה גמישה וקלה יותר.

מתי מומלץ להתחיל בטיפול לנשים הרות?
העיסוי הקלאסי לנשים הרות מתחיל בשליש השני של ההריון, משבוע 16. בטרימסטר הראשון של ההיריון הגוף עסוק בקליטת העובר, מהטרימסטר השני בגדילת העובר ומערכות שונות בגופו. יחד עם זאת מטופלת שרגילה לעבור טיפולי גוף יכולה לעבור בשליש הראשון של ההיריון עיסויים יותר הוליסטיים וקלילים במטרה לעזור לגוף להוריד מהמתח. אלו לא עיסויים עמוקים ונקודתיים אך יש להם יכולת משמעותית בהרגעה.
טיפול רפלקסולוגי בזמן ההיריון יתבצע גם הוא על אותו עקרון, כאשר מבצעים טיפול רפלקסולוגי בשליש הראשון – הוא משמש כטיפול תמיכתי ומרגיע וטיפול בסימפטומים שונים תוך הימנעות מנקודות מסוימות בכף הרגל שלא מומלץ לגעת בהן. הטיפול הרפלקסולוגי בשליש הראשון יעבוד בעיקר על בחילות – במידה ויש, מתח ועייפות.
בכלליות במידה וניתן מומלץ אף להתחיל בטיפולים השונים עוד לפני הכניסה להריון. זאת על מנת להכין את הגוף העובר שינויים ברמה הפיזית והרגשית וגם בקשיים בכניסה להריון. בכל מקרה יש חשיבות שמטפל בעל הכשרה מתאימה בנושא הריון יעביר את העיסוי בהריון, כזה שידע איפה וכיצד ניתן לגעת ולעסות וממה יש להימנע.

רוצים להרגיש טוב יותר? התקשרו אלי 054-459-2617

לשאלות נוספות: